Venkovní kamenný koberec


Kamenný koberec venkovní plochy 

Kamenný koberec, venkovní bazén

Venkovní bazén s kamenným kobercem České Budějovice

 

Kamenné koberce, pro venkovní ploch, jsou základním a nosným jádrem všech trhů s kamennými koberci po celém světe. Jedná se o nejprodávanější systém v rámci kamenných koberců i přesto, že jsou na něj kladené největší nároky na materiál, životnost i bezpečnost.

Systémy kamenných koberců, pro venkovní plochy, musí zvládnout extrémní povětrnostní podmínky, rozdíly teplot, objemové změny, dokonce i velice vysoké odolnosti v rámci mrazuvzdornosti, obrusuvzdornosti, protiskluznosti a především UV stabilitě.

Kamenné koberce, pro venkovní plochy, jsou vyrobeny a primárně určeny pro využití, jako dekorativní kamenné pochozí vrstvy, venkovních zpevněných ploch.

Jedná se především o úpravu kolem bazénu, na terasu, na zahradní a okapové chodníčky, schody, sokly, chodníky u domu, příjezdy ke garážím atd., tedy na téměř všechny venkovní plochy.

Kamenný koberec, pro venkovní plochy, je zpravidla směsí přírodních nebarvených kamenů – říčních, nebo mramorových oblázků, pojených specializovanými UV stabilním pojivem na bázi epoxidu, nebo polyuretanu.

Kamenný koberec, se pokládá na pevný a stabilní podklad, jako bezespárá povrchová úprava s vynikajícími protiskluznými a drenážními vlastnostmi. Na plochách se tedy netvoří kaluže a jsou tak bezpečnější. Kamenné koberce, jsou tedy vhodné především pro ploch u bazénů, na terasách, balkónech, schodech atd. Schopnost materiálu vyrovnat podklad a bez problémů opsat jakýkoli tvar, jej činí naprosto univerzálním, pro nepřeberné typy realizací.

V nedávné době, se na trhu objevili i pokusy o pokládku kamenného koberce na pouze zhutněný podklad, což není zcela vhodné řeční. U zhutněných podkladů, dochází vlivem pohybu země, především v rámci zimního období, k rozpínání a vlnění, což kamenný koberec velice špatně snáší a dochází u něj k rozlámání, popraskání a dalším těžko opravitelným poruchám.

Už v rámci našeho běžného ročního období, dochází u kamenných koberců uložených pouze na zhutněný podklad, k velkým nezvratným problémům, a tak není pokládka na zhutněný podklad vhodná.

U specializovaných systémů, které se na Českém trhu objevují, je částečně pohyb podloží eliminují, je zde však velká nevýhoda v oblasti financí. Často je daleko levnější udělat nový betonový základ, pro kamenný koberec než využít specializovaného systému, pro pokládku na zhutněné podloží.

Kamenivo

Díky využití přírodních kamenů, je u kamenných koberců, zajištěná dlouhověká stabilita barev, a to i při rozlomení, či obroušení kamene.

Uměle barvené kameny velice rychle ztrácejí, díky povětrnostním vlivům, sytost svých barev. Dokonce během několika měsíců (pár let – cca do 3 let), ztrácejí svou barvu zcela (svůj umělý barevný obal).

Pouze díky běžnému provozu, dojde k obroušení vrchní vrstvy pojiva, které kamenivo chrání a barva je pryč. To samé se stane, při zlomení kamene. Ukáže se nevzhledný černý, nebo šedý kámen. Tyto kameny jsou většinou pochybné kvality a neznámého původu. V kamenném koberci nemají co dělat. Když vemene v úvahu, že se velice rychle zničí, obrušují, zvětrávají, začne se celý systém rozpadat. Vy jste tak své penízky vyhodily z okna.

Pojivo

Pojivo, pro kamenné koberce, se z 90% používá epoxidová pryskyřice. Jsou na trhu vysoce kvalitní se skvělými vlastnostmi UV stability i pevnostmi. Jsou k dostání také pojiva „běžná“, pro kamenné koberce, cenově dostupnější, bohužel s větší schopností žloutnutí a nízkou odolností, proti povětrnostním vlivů, což způsobuje křehnutí. Ti kdo chtějí opravdu šetřit, sáhnou po „obyčejném“ epoxidu, tedy epoxidu, který je určen například na průmyslové podlahy, laminování, či zalévání. Pro kamenný koberec, nejsou tyto epoxidy vhodné. V exteriéru se zpravidla rychle rozpadají, velice silně žloutnou (za ½ roku už jen velice těžko rozpoznáváte barvu kameniva) a další jejich neřestí, je bělání a vytváření mlžných závojů a mléčných map. Šetření na pojivu, se tedy rovná přípravě časované bomby. Vaše investice tak bude během několika měsíců zcela zmařená, ať už esteticky, nebo konstrukčně a celý systém se začne rozpadat.

Penetrace

Je důležitou součástí celého systému kamenného koberce. V případě, že zvolíte špatnou penetraci, nebo pokládku bez penetrace, vždy se připravte na to, že se jedná o chybné řešení, které se vám vrátí v podobě problémů.

Co to je špatná penetrace?
To je penetrace, která na venkovních plochách tvoří uzavírací film. To jsou především penetrační pryskyřice, které jsou velice tekuté. Velmi dobře penetrují do podkladu, avšak zároveň jej uzavřou. Chybná penetrace, je také ta, kde zvolíte materiály na jiné chemické bázi, jako jsou polyuretany, nebo akryly.
Jedinou vhodnou penetrací, je paropropustná epoxidová penetrace.

Podklad

I přesto, že podklad zmiňuji, až na konci. Jde o nejdůležitější bod, při plánování kamenného koberce. Kvalita podkladu, je přímo úměrná životnosti a následným problémům s kamenným kobercem.

Tedy, čím je podklad pod kamenný koberec kvalitnější, soudržnější a správně připravený. Tím je životnost vaší investice a životnost celého kamenného koberce delší.

Buďte si zcela jistí, pokládkou kamenného koberce na nekvalitní podklad, Vás již během půl roku čekají první problémy. Už do roka budete ze stavu celé plochy velmi nešťastní.
Naproti tomu správně připraveným kvalitním podklad, vám umožní roky spokojeného, bezstarostného užívání. Drobná investice do kvalitní a správné přípravy podkladu, pod kamenný koberec, se Vám tak více násobně vrátí.

Přečtete si také Kamenný koberec do interiéru, nebo Kamenný koberec na steny a stropy, bez bednění