Kamenný koberec vnitřní podlahy


Kamenný koberec do interiéru 

Kamenný koberec interiér předsíň Plzeň

Kamenný koberec interiér předsíň Plzeň

 

Kamenné koberce, do interiéru, pro vnitřní plochy, jsou logickou návazností na systémy kamenných koberců, pro exteriér. Jde o druhou nejčastěji prodávanou komoditu v rámci kamenných koberců, kde hlavní roly hraje zdravotní bezpečnost a design.

Systémy kamenných koberců do interiéru, nemusí zvládat tak extrémní povětrnostní podmínky, rozdíly teplot, objemové změny atd., jako je tomu u systémů kamenných koberců, pro exteriéry. Jsou tady však stejné nároky na UV stabilitu a kvalitu použitých materiálů.

Vyšší nároky, jsou však na zdravotní bezpečnost, jako je zamezení odpařování nebezpečných chemikálií z pojiva, nebo dokonce výši přirozené radioaktivity kamene. Dalším velkým kritériem, je uživatelský komfort. Tedy to, jak se cítíte, když po podlaze z kamenného koberce chodíte, jak příjemný je dotyk s holou pokožkou. Při přemýšlení o pořízení kamenného koberce do interiéru, je dobré také uvažovat na tom, jak se na tomto povrchu budou cítit vaše děti a domácí mazlíčky. V neposlední řadě je dobré se také zamyslet nad údržbou.

Oproti systémům kamenných koberců, pro venkovní použití, vybírejte spíše materiály jemnější a více ušlechtilejší. Při snížení vrstvy kamenného koberce, která, pro interiér je 5-10mm, si můžete jede m2 pořídit za výrazně nižší cenu. Za stejnou investici, si tak můžete pořídit kvalitnější materiály na větší plochy.

Kamenné koberce, pro vnitřní podlahy, jsou vyrobeny a primárně určeny pro využití, jako dekorativní kamenné pochozí vrstvy, vnitřních ploch ve všech obytných místnostech, či chodbách.

Kamenný koberec do interiéru, je zpravidla směsí přírodních nebarvených kamenů – říčních, nebo mramorových oblázků, pojených specializovanými UV stabilním pojivem na bázi epoxidu, nebo polyuretanu, bez UVOLŇOVÁNÍ NEBEZPEČNÝCH CHEMICKÝCH LÁTEK.

Kamenný koberec, se pokládá na pevný a stabilní podklad, jako bezespárá povrchová úprava s vynikajícími protiskluznými a tepelnými vlastnostmi. Schopnost materiálu vyrovnat podklad a bez problémů opsat jakýkoli tvar, jej činí naprosto univerzálním, pro nepřeberné typy realizací a designových nápadů.

Důležitým bodem u interiérových kamenných koberců, je jejich údržba.

Údržba kamenného koberce v interiéru, je velice jednoduchá. Kamenný koberec se standardně zamete, vyluxuje, nebo setře vlhkým hadrem. U místností, kde je vyšší pravděpodobnost častého zatížení větším množstvím vody. Jako jsou koupelny, kuchyně, či předsíň. Je možní kamenný koberec doplnit, tzv. plničem pórů. Tedy materiálem, který ucpe pór – dírky mezi kamínky a vylitá tekutina zůstane stát na povrchu a mi máme možnost, ji snadno setřít.
Je tu však jedna nevýhoda, co se týče plniče pórů – je-li plnič pórů udělaný kvalitně, zůstává struktura povrchu kamenného koberce stejná, jako bez něj (jsou skutečně vyplněny, jen póry) a celkový vzhled se změní, jen velice málo, stejně jako systém úklidu. Požadujete-li však doplnění plniče pórů do takové míry, že se utopí kamínky a vznikne hladká plocha, pro „lepší“ ukliditelnost, dojde ke značné změně estetického dojmu – kamínky. Ty jsou, jakoby pod fólií a spíše prosvítají, než že jsou vidět.

Pokud zvolíte jedno složkový plnič pórů, který je založen na akrylu, budete mít krom špatné estetiky, také problém s tím, že tento akryl se není pochozí – chozením po podlaze se tedy ničí a poškozuje. Akryl, je také chemicky nestál, už jen obyčejné mycí, či čistící prostředky, jej naleptávají a rozkládají. Dochází tak k tomu, že akryl změkne a špína se so něj zašlape. Podlaha tak po pár měsících působí špinavým dojmem a nelze ji uklidit.

Řešení?

Zvolte plnič pórů na bázi epoxidu, tedy dvousložkový materiál. Je o malinko dražší, má však velice vysoké odolnosti v obrusu, oděru a je chemicky stálý. Dá se tedy dobře a bez obav uklízet vším, co běžně máte doma.

Kamenivo

Díky využití přírodních kamenů, je u kamenných koberců, zajištěná dlouhověká stabilita barev, a to i při rozlomení, či obroušení kamene.

Uměle barvené kameny velice rychle ztrácejí, díky povětrnostním vlivům, sytost svých barev. Dokonce během několika měsíců (pár let – cca do 3 let), ztrácejí svou barvu zcela (svůj umělý barevný obal).

Pouze díky běžnému provozu, dojde k obroušení vrchní vrstvy pojiva, které kamenivo chrání a barva je pryč. To samé se stane, při zlomení kamene. Ukáže se nevzhledný černý, nebo šedý kámen. Tyto kameny jsou většinou pochybné kvality a neznámého původu. V kamenném koberci nemají co dělat. Když vemene v úvahu, že se velice rychle zničí, obrušují, zvětrávají, začne se celý systém rozpadat. Vy jste tak své penízky vyhodily z okna.

Pojivo

Pojivo, pro kamenné koberce, se z 90% používá epoxidová pryskyřice. Jsou na trhu vysoce kvalitní se skvělými vlastnostmi UV stability i pevnostmi. Jsou k dostání také pojiva „běžná“, pro kamenné koberce, cenově dostupnější, bohužel s větší schopností žloutnutí a nízkou odolností, vůči úklidovým prostředkům, bez možnosti prokázat obsah a uvolňování zdravotně závadných látek. Ti, kdo chtějí opravdu šetřit, sáhnou po „obyčejném“ epoxidu, tedy epoxidu, který je určen například na průmyslové podlahy, laminování, či zalévání. Pro kamenný koberec, nejsou tyto epoxidy vhodné.

Penetrace

Je důležitou součástí celého systému kamenného koberce. V případě, že zvolíte špatnou penetraci, nebo pokládku bez penetrace, vždy se připravte na to, že se jedná o chybné řešení, které se vám vrátí v podobě problémů.

Co to je špatná penetrace?
Chybná penetrace, je také ta, kde zvolíte materiály na jiné chemické bázi, jako jsou polyuretany, nebo akryly.

Vhodnou penetrací, jsou epoxidové penetrační pryskyřice, které jsou velice tekuté. Velmi dobře penetrují do podkladu, a zároveň jej uzavřou.
Podklad

I přesto, že podklad zmiňuji, až na konci. Jde o nejdůležitější bod, při plánování kamenného koberce. Kvalita podkladu, je přímo úměrná životnosti a následným problémům s kamenným kobercem.

Tedy, čím je podklad pod kamenný koberec kvalitnější, soudržnější a správně připravený. Tím je životnost vaší investice a životnost celého kamenného koberce delší.

Pod pojmem kvalitní podklad, také rozumíme kvalitu jeho přípravy, pod kamenný koberec. Tedy bezprašnost, odstranění cementových kalů z povrchu, dodržení dilatací, správný výběr hydroizolace atd.

Drobná investice do kvalitní a správné přípravy podkladu, pod kamenný koberec, se Vám více násobně vrátí v dlouholetém bez starostném užívání si skvělého bezpečného, zdravého a designového bydlení.

Přečtěte si také Venkovní kamenný koberec, nebo Kamenný koberec na stěnu bez bednění