Kamenný koberec stěny a stropy


Kamenný koberec na stěnu

Kamenný koberec na stěnu bez bednění - recepční pult Praha

Kamenný koberec na stěnu bez bednění - recepční pult Praha

RiverWall, jak se tento systém jmenoval. Procházel celých 5 letech, vývojem v laboratořích i vylaďování díky používání na reálných stavbách. Během pěti let, se systém natolik vyvinul, že byl schopný k uvedení na trhu do běžného prodeje. Od roku 2014 je tedy oficiálně na trh uveden výrobek pod obchodním názvem RiverWall. V současné době, je systém RiverWall opět o stupeň lepší, díky získání dalších znalostí z trhu a zpětné vazby zákazníků i realizačních firem. Jedná se tedy v řadě, již o pátou modifikaci systému, směrem ke spolehlivosti a bezpečnosti materiálu.

V současné době se tento systém vyrábí a na trh dodává pod názvem NaturWall, jejímž výrobcem je spol. Stachema CZ. Stachema CZ v roce 2015 zakoupila celé know-how společnosti Riverstone. Riverstone od 2016 přestal vyrábět systémy kamenných koberců, podílí se však na jejich dalším vývoji a současně se stal nezávislým odborným partnerem, pro širokou laickou i odbornou veřejnost, jako jsou projektanti, designeři, realizační firmy, majitelé domů, bytů, či developeři, správci nemovitostí atd..

Stěrkové systémy kamenných koberců, na svislé plochy se v brzké době začaly objevovat i u konkurence. Buď odebírali, materiály přímo od Riverstone, nebo si "vyvinuli" svou recepturu.

V dnešní době, jsou na trhu celkem tři typy stěnových systémů, které můžeme rozdělit do dvou kategorií. Epoxidové a akrylové.

Akrylové a méně vhodné, jsou systémy, kde pojivo je jednokomponentní a na stěně se udrží je tenká vrstvička malých kamínků, zpravidla pouze do frakce 2-4mm (nebo menší). Vývojově vychází tyto systémy ze známých mozaikových omítek, jako je např. Marmolit apod.

Druhou řadou, jsou dvou komponentní pojiva, které jsou především na bázi epoxidu. Zde jsou dvě varianty
1) pouze pojivo, které se zároveň používá, jako penetrace. Tento systém má své výhody i nevýhody.
2) systém, který má zvlášť penetraci – spojovací můstek a zvlášť pojivo do kameniva. Řekl bych, že tento systém je pro práci i životnost kamenného koberce na svislých plochách a stěnách, více bezpečný a spolehlivější. Tato druhá varianta, je také vhodnější a více využívána zkušenými aplikačními firmami v ČR i SK.

Přečtěte si také Venkovní kamenný koberec, nebo Kamenný koberce do interiéru